İnşaat Yıkım İşleri Nasıl Yapılır

ankara-yikim-firması
ankara-yikim-firması
ankara-yikim-firması

İnşaat Yıkım İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ankara yıkım firmaları arasında güvenilir yıkım hizmetleri ve profesyonel destek veren Şişman Yıkım Hafriyat şirketi, yıkım ve demontaj uygulamalarınızda tüm taleplerinizi karşılamaktadır. Ne yazık ki ülkemizdeki birçok bina 6306 Sayılı kanun ile belirlenen Riskli Yapı grubunda yer almaktadır. Özellikle apartman tipi toplu konutlarda, insan yaşamı için hayati önem taşıyan riskli yapı değerlendirmesi yapılmamış binalarda yaşanan çökme olayları son derece üzücü ve trajik sonuçlar doğurmaktadır. Son dönemde İstanbul’da yaşanan apartmanın kendi kendine yıkılması gibi acı olaylar, vatandaşları bu konuda daha da bilinçli olmaya sevk etmiştir. Gerek apartman gibi konut yapıları olsun gerekse fabrika ya da atölyeler olsun bütün yapılarda yıkım faaliyetlerinde uyulması gereken kurallar ve birtakım sorumluluklar vardır. Deneyimli ve güvenilir yıkım firmaları, bu kurallara tamamen uymakla birlikte yıkım işlemlerini başarılı sonuçlandırmaktadırlar.

Bir binanın yıkım işlemleri sırasında alınması gereken sorumluluklar ve uyulması gereken kuralları şu şekilde açıklayabiliriz:

  • Tüm yıkım faaliyetleri, sadece sorumlu ve yetkili teknik firmanın denetimi altında yapılmalıdır.
  • Yıkım faaliyetlerinde görev alacak ekibin teçhizatlarının tam olması önemlidir. Baret, koruma gözlüğü ve çelik burunlu ayakkabı gibi ekipmanlar hazır edilmelidir.
  • Yıkıma başlamadan önce yıkım ekibinin ve çevredekilerin güvenliği açısından binanın tüm elektrik, havagazı ve su bağlantıları kesilmelidir.
  • Yıkım sırasında elektrik ya da suya ihtiyaç duyulacaksa bu gereksinimler binanın dışından ayrı bir kaynak yaratarak kullanılmalıdır.
  • Çevre yapıların güvenliği ve çalışanların hayatını riske atmamak için binanın duvar ve döşemeli kısımları toplu halde yıkılmamalıdır. Profesyonel yıkım elemanının direktifleri doğrultusunda doğru yöntem kullanılmalıdır.
  • Yıkılacak binaya ait merdivenler ve merdiven dayanakları yıkım sırasına göre en son müdahale edilmesi gereken yapı parçalarıdır.
  • Yıkılacak binada bulunan büyük camekânlı mağaza ve dükkan gibi bölümlerin camları güvenlik açısından önceden çıkarılmalı ya da kırılmalıdır.
  • Görüldüğü üzere yıkım faaliyetlerinde dikkat edilmesi ve uyulması gereken birçok kural mevcuttur. Ankara yıkım firmaları arasında sektörde en güvenilir firmalardan olan Şişman Yıkım Hafriyat şirketinden profesyonel yıkım hizmeti alabilirsiniz.